Bus purškiami pušynai

2020 02 17

Varėnos ir pajūrio pušynus užpuolus pavojingam miškų kenkėjui vienuoliui verpikui, pavasarį planuojama nupurkšti beveik 6 tūkst. ha miškų, pranešė LR aplinkos ministerija.

Purškimas – vienintelis būdas išgelbėti pušis nuo šio kenkėjo. Be to, tai leistų sustabdyti ir jo plitimą į sveikus miškus. Prognozuojama, kad dėl labai karštos ir sausos vasaros bei šiltos žiemos šis kenkėjas plis labai sparčiai.

Pavasarį purškimai numatyti Stalų ir Veisiejų girininkijose (1,6 tūkst. ha), Marcinkonių ir Perlojos girininkijose (1,9 tūkst. ha), Juodkrantės ir Nidos girininkijose (2,4 tūkst.ha).

Purškiant vienuolio verpiko židinius biologiniu preparatu, kuris veikia tik tam tikro augimo stadijos drugių vikšrus, nesunaikinami visi vikšrai, todėl, esant palankioms gamtinėms sąlygoms, kokios buvo pernai, židiniai sumažinami, bet plinta toliau, todėl reikia pakartotinių purškimų kitais metais. Šiemet Vasltybinė miškų tarnyba pakartotinai vykdys purškimus Juodkrantės ir Stalų girininkijose, kur verpikas vienuolis, nors ir nupurškus numatytus plotus, išplito į gretimus. Be to, aptikta naujų židinių tose vietose, kur jo anksčiau nebuvo. Viena didžiausių verpiko vienuolio invazijų Lietuvoje buvo užfiksuota prieš 25-30 metų. Tuomet kenkėjas miškuose buvo sunaikinęs net ir po medžiais augusią žolę. Mat verpikai vienuoliai gali maitintis ir eglių spygliais, iš bado ėsti net lapuočių medžių lapus.