Iš oro purškiami miškai

06.05.19

Keliuose Lietuvos miškų plotuose naikinami išplitę pušynų kenkėjai – iš oro purškiami drugių vienuolių verpikų židiniai. 2 tūkst. hektarų miško plotai Dzūkijoje, Veisėjų Stalų girininkijoje ir 460 hektarų Kuršių Nerijoje Juodkrantėje esančio miško, skelbia Valstybinė miškų tarnyba.

Toks miškų purškimas bendrovės „Klaipėdos aerouostas“ lėktuvais iš oro atliekamas pirmą kartą po devynerių metų pertraukos, sakė tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus vedėjas Virgilijus Vasiliauskas. „Miškus dideliuose plotuose gali pažeisti įvairių rūšių vabzdžiai, vieni iš kenkėjų yra nugraužiantys spyglius. Dabar Lietuvoje yra susiformavę du masiniai išplitimo židiniai pušų spyglius graužiančių kenkėjų – tai verpikas vienuolis.

Kenkėjas yra drugelis, graužia jo vikšrai, didesnis jų kiekis gali ir lapuočių lapus graužti, net ir žolę. Tas nugraužimas labai silpnina medį, jis nebegali apsirūpinti maistinėmis medžiagomis. Todėl reikia apsaugoti, nes paskui nusilpusius medžius gali apnikti ir kiti kenkėjai arba ligos, ir pažeisti medžiai gali pradėti džiūti“, – aiškino specialistas.

„Pagal preparato instrukciją nuo visų numatytų nupurkšti plotų ribų ne mažesniu kaip 100 metrų atstumu turi būti išdėstyti gerai matomi pranešimai – įspėjimai, draudžiantys eiti į nupurkštą teritoriją. Gyventojams eiti į apdorotus plotus ir į 100 metrų zoną aplink šiuos plotus galima praėjus ne mažiau kaip parai nuo purškimo“.

Anot jo, kenkėjai vystosi cikliškai, tad kasmet naikinti vienuolių verpikų nėra poreikio. „Kai susidaro židiniai ir kartojasi kas keliolika metų, kada išsivysto iki masinių židinių, tada organizuojamos priemonės“, – aiškino specialistas.

Pastarasis miškų purškimas vykdytas 2010 metais.