Iš pasivaikščiojimo po mišką – 100 įsisegusių erkių

22.04.19

Užšlamštintų miškų pasekmė – erkių protrūkis. Taip galima būtų apibendrinti aktualią temą, kurią nagrinėja dienaraščio „Sekundė“ žurnalistė Ingrida Nagrockienė.

Smagų pasivaikščiojimą pavasariniame miške viena Uliūnų (Panevėžio r.) gyventoja jau laikys ekstremaliu pomėgiu. Adrenalinas – taip visą armiją erkių ant drabužių surinkusi moteris vadina pabudusią pavojingų parazitų invaziją.

„Mažiausiai savaitę nebenorėsiu pažiūrėt į miško pusę. Juokavom su sūnumi, prie kurio drabužių daugiau erkių prisikabins. Laimėjo jis – rezultatu 93:25. Pavaikščiojus aikštelėse, kur didesnė žolė, aplipdavo akimirksniu. Žiauru, šlykštu, baisu“, – įspūdžiais sugrįžusi iš miško pasidalijo Vijolė Kerulytė iš Uliūnų.

Anot moters, rekordinis erkių skaičius jos ir sūnaus drabužius aplipo miške pavaikščiojus tris valandas.

Pastaraisiais metais uliūnietė itin susidomėjusi ragavimu – elnių, briedžių ir kitų kanopinių gyvūnų ragų rinkimu. Jei ne šis pomėgis, Uliūnų gyventoja tikriausiai nė nebūtų kovo mėnesį kėlusi kojos į mišką.

„Esu ir užkietėjusi grybautoja, bet kovą paprastai neidavau į mišką. Pirmą kartą šiemet taip teko nueiti ir labai nustebau dėl erkių aktyvumo. Anksčiau to nė nepastebėdavau“, – pasakojo Vijolė.

Ji atkreipė dėmesį, kad puolusios erkės daugiausia tūnojo didelėje žolėje. Perėjus tokia augmenija apžėlusią aikštelę, akimirksniu ant gamtos mylėtojos drabužių prikibo aštuoniolika parazitų.

„Buvome pasiruošę ir dėvėjome tinkamą miške aprangą, todėl namo nieko neparsinešėme, tik šuniukas grįžo truputį nukentėjęs. Bet norėtume ir kitus įspėti saugoti sveikatą ir rengtis kaip pridera. Kartais matau, kaip neatsakingai mažus vaikus aprengia į mišką atvažiavę tėvai, – būkime atsargūs“, – pabrėžė Vijolė.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Panevėžio departamento direktorius Eugenijus Vilčinskas abejoja, ar erkės šiuo metu gali taip intensyviai lipti ant žmogaus. Jos iš tiesų jau bunda, badas parazitus skatina judėti ir ieškoti šviežio kraujo, bet kol kas tokiam pikui dar ne itin tinkamos oro sąlygos.

„Nesu biologas, bet man atrodo, kad erkėms turėtų būti dar per šalta. Jos labiausiai puola, kai lauke vidutinė temperatūra pasiekia 10 laipsnių šilumos“, – sakė centro vadovas.

NVSC duomenimis, Panevėžio mieste šiemet jau užregistruoti 4 Laimo ligos atvejai, rajone – 2. Tačiau tai, pasak E. Vilčinsko, nereiškia, kad  gyventojai užsikrėtė jau šįmet – tokių ligų diagnostika užtrunka.

Erkinio encefalito atvejų nei Panevėžio mieste, nei rajone 2019 m. dar neužregistruota.

Praėjusiais metais erkinio encefalito atvejų Panevėžyje užfiksuota 15 (2017 m. – 8), Laimo ligos – 111 (2017-aisiais – 184).

Panevėžio rajone erkiniu encefalitu pernai sirgo 8 (2017 m. – 5), Laimo liga – 44 asmenys (2017-aisiais – 60).

NVSC prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad pavasarį prasideda pirmasis erkių aktyvumo pakilimas. Nors kiekvienais metais erkių gausa skirtinga ir pavasarinio erkių aktyvumo metu didžiausias jų skaičius būna gegužės mėnesį, jau dabar reikia būti budriems bei saugotis šių pavojingų voragyvių. Veiksmingiausia apsaugos nuo erkinio encefalito priemone laikomi skiepai.