Krizė įžengė į miškų sektorių

13.05.19

Miškuose benzininių variklių burzgimą keičia gamtos garsai – stoja medienos prekyba, o kartu ir medžių kirtimas bei gabenimas, karštą temą nagrinėja „Sekundės“ žurnalistė Ingrida Nagrockienė.

Miškininkai pripažįsta, kad į jų verslą kelią skinasi krizė. Ginklus jau deda ir Panevėžio regiono miškų darbininkai. Bet užtat dabar yra geriausia ieškoti pigesnių malkų. Miškų saugotojai gali švęsti. Nereikėjo net ir jų dar garsesnių pastangų – Lietuvoje stoja medžių kirtimas.

Ne vienos smulkesnės įmonės vadovas Panevėžio regione sustabdė pjūklininkų darbus, užsakymų nebeturi ir miško vežėjai. „Tikros situacijos nežinau, bet aplink girdžiu, kad masiškai stabdomi miško kirtimai. Darbo nebeturi pjūklininkai, kartu ir mes. Sako, kad tai laikinai, dėl kritusios medienos kainos. Neva ją sumažino pigią produkciją siūlantys latviai ir lenkai.

Miškų savininkai nebenori parduoti medienos tokiomis sąlygomis. Tikiuosi, greit vėl pajudėsime“, – nuogąstavo Panevėžio rajono medienos vežimo įmonės „Nefra“ savininkas Andrius, netekęs kelių suplanuotų užsakymų.

Jam pritarė ir Paliūniškyje esančios lentpjūvės vadovas, kuris taip pat teigė girdėjęs apie smarkiai sumažėjusias smulkiosios medienos kainas. Nors šis pašnekovas nepastebėjo, kad jo versle tai būtų ką nors pakeitę. „Sako, kad sumažėjo tarmedžio ir popiermedžio kainos, bet mūsų lentpjūvė tai tikrai nepajuto, kad pirktume pigesnę žaliavą savo produkcijai“, – sakė kalbintas vyras.

Iš tiesų medienos sektorių pastaruoju metu itin purto krentančios medienos kainos. „Taip, medienos kainos krenta drastiškai. Per paskutinius du mėnesius nukrito 5–30 proc., priklausomai nuo asortimento“, – konstatuoja Privačių miškų savininkų asociacijos direktorius Aidas Pivoriūnas.

Labiausiai, jo duomenimis, krito aukščiausios kokybės pušies ir eglės, beržo rąstų kainos. „Dėl didelės pasiūlos ir sunkiai paaiškinamų priežasčių beveik visa medienos apdirbimo pramonė nebeperka medienos iš privačių miškų, nors visos sąlygos rinkos dalyviams, rodos, vienodos“, – pridūrė pašnekovas. 

O kainų augimo priežastys, anot jo, paprastos. Medienos kainas Lietuvoje diktuoja pigiausio produkto – malkų kaina. Ši esą irgi sumažėjusi dėl labai išaugusio medienos biokuro importo iš Baltarusijos. „Ši situacija paskui save nutempė malkų kainą, o ši – visa kita“, – teigė A. Pivoriūnas.

Be to, pasak Privačių miškų savininkų asociacijos direktoriaus, Centrinėje Europoje (Austrija, Čekija, Slovakija) masiškai išplito medžių kamienus graužiantys kenkėjai – kinivarpos. Minėtos šalys smarkiai padidino medžiapjūtės apimtis ir taip pasotino medienos rinkas.

Visą straipsnį galima perskaityti čia: