Mažiau teršia neperdirbtas popierius

24.06.19

Jei popieriaus gamybos procese buvo naudoti efektyvūs ir taupūs elektros energijos gamybos sprendimai, tinkamai stebėtas gamybos poveikis aplinkai ir vadovautasi darnaus miškų ūkio principais, tik pagamintas (šviežias) popierius  yra mažiau kenksmingas aplinkai, nei popierius iš perdirbto pluošto.

Tai rodo naujausias „IVL“ (Švedijos aplinkos tyrimų institutas) atliktas tyrimas. Tyrime naudota gyvavimo ciklo vertinimo metodika (Life Cycle Assessment), lyginant 100 % šviežio pluošto, pagaminto įmonėje „Holmen Paper“ Švedijoje, su 100 % perdirbto popieriaus pluoštu, pagamintu pagal Vokietijosje taikomą perdirbimą. Tyrimas rodo, kad šviežio pluošto pagrindu pagamintas popierius daro mažesnį poveikį aplinkai, kuomet kalbama apie išmetamuosius teršalus.

„Mes sutelkiame dėmesį į darnų naudojimą ir svarbu pabrėžti, kad, pradėję šią kelionę, mes tyrinėjame savo gamybos poveikį aplinkai ir jokiu būdu nesiekėme diskredituoti perdirbto popieriaus. Tačiau pagrindiniai tyrimo rezultatai yra mums svarbūs, nes parodo, kad vyrauja klaidingas supratimas, neva perdirbtas popierius yra geresnis klimatui. Tyrimas pateikia priešingus rezultatus“, – sako „Holmen Paper“ vadovas p. Lars Lundin.

„Tyrimas parodė, kad naujai pagamintas popierius turi mažesnį poveikį aplinkai keliais aspektais. Lyginant poveikį klimatui ir rūgštėjimą, skirtumas tarp šviežių ir perdirbtų pluoštų yra esminis šviežio pluošto naudai, nepaisant didesnio elektros energijos suvartojimo. Šviežia plaušiena yra būtina net ir perdirbant popierių, nes celiuliozės pluoštas popieriuje negali būti perdirbamas daugiau kaip 5-7 kartus. Po to pluošto kokybė yra tokia menka, kad ji tiesiog nebegali būti panaudota popieriui gaminti“, – sako p. Håkan Stripple iš „IVL“.

„Kovojant su klimato kaita, turime mažinti išmetamųjų teršalų kiekį ir pakeisti iškastinio kuro medžiagas. Popierius yra atsinaujinantis ir suiyrantis produktas, o naujai pagamintas daugeliu atvejų yra palankesnis klimatui“, – teigia p. Lundin.

Visą prezentaciją apie tai, kas labiau kenkia aplinkai – perdirbtas ar neperdirbtas popierius, galite pamatyti čia: