Pusę milijardo už kenkėjų sunaikintus miškus

09.09.19

Vokietijos federacinė žemės ūkio ministerija planuoja pasiūlyti 500 milijonų EUR valstybės pagalbą žievėgraužių tipografų (kinivarpų) apsėstų eglynų plotų valymui, taip pat kokybiškam miško atkūrimui ir miško pertvarkymui. Tai rekordinė suma, skiriama miško savininkams, kovoje su klimato kaitos pasekmėmis, rašo portalas dw.com.

Pusė milijardo eurų per ateinančius ketverius metus galėtų patekti į Vokietijos miškus kaip skubios pagalbos miškams išsaugoti, dalis. Apie tai paskelbė valdančiosios Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) žemės ūkio ministrė p. Julia Klöckner po susitikimo su miškų pramonės atstovais, miškų savininkais ir gamtos apsaugos organizacijomis.

„Kiekvienas, vaikščiojantis per Vokietijos miškus, šiandien išvys ką nors dramatiško“, – sako p. Klöckner. Nuo praėjusių metų dėl kenkėjų invazijos jau žuvo 110 000 hektarų miško, o tai yra maždaug 150 000 futbolo aikščių. Taip yra todėl, kad miškus stekena karščiai ir audros, kurie yra klimato pokyčių dalis. Tai pradėjo kelti nerimą ir politikams, kurie rugsėjo 25 d. suplanavo miškų viršūnių susitikimą ir nori kurti miškų strategiją. Iki to laiko turėtų būti nustatyta, kokią nepaprastąją pagalbą suteiks žemės ūkio ministerija“. Pasak p. Klöckner, ateinantiems ketveriems metams iš federalinio energetikos ir klimato fondo bus panaudota apie 640 mln. EUR kenkėjų suniokotiems miškams atkurti ir miško savininkų praradimams kompensuoti, be to, apie 25 mln. EUR bus skirta moksliniams tyrimams ir tvarumui.

Tačiau net šių lėšų, pasak miškų ūkio atstovų, nepakaks. Vokietijos miškų taryba skaičiuoja, kad per ateinančius dešimt metų reikės mažiausiai 2 milijardų EUR žalai miškams ir miškų atkūrimo išlaidoms padengti. Taryba, kuri taip pat buvo prie derybų stalo, reikalauja federalinės valstybės pagalbos, kad kaip galima skubiau būtų pašalinta negyva ir pažeista mediena, kuri tampa antrinių kenkėjų inkubatoriais.

Vokietijos Žemės ūkio ministerijos vertinimu, miško valymo darbams bus pasitelktos visos ekstremalios priemonės. Skaičiuojama, kad jau dabar reikia pašalinti daugiau nei 30 milijonų kubinių metrų negyvos medienos. Žuvusius spygliuočių medynus turės pakeisti lapuotynai, kurie yra atsparesni kintančiam klimatui.