Reikia sodinti daugiau miškų

08.07.19

Jeigu sutelktume savo pastangas ir visi imtumės mišku apsodinti apie 4,4 mlrd. hektarų žemės paviršiaus, to pakaktų, kad iš atmosferos būtų pašalinta tiek anglies dvideginio, kiek jo išmetėme per kelis dešimtmečius, skelbia „Science Alert“.

„ETH Zurich“ tyrėjas p. Thomasas Crowtheris su kolegomis paskyrė sau užduotį: išsiaiškinti, kaip paspausti anglies pagrindo dujų emisijų „atsukimo“ mygtuką, kol dar ne per vėlu.

Konferencijoje, kuri vyko vasario mėnesį, mokslininkas su kolegomis pristatė savo tyrimo rezultatus, rodančius, kaip maksimizuojant biologinę įvairovę galima būtų fiksuoti anglies pagrindo dujas medienos ir kitų organinių medžiagų pavidalu.

O visai neseniai šio darbo pagrindu buvo parašytas ir mokslinis straipsnis, kuriame esama ir gerų, ir blogų žinių. Išanalizavę planetos potencialą išlaikyti tankius miškų plotus mokslininkai apskaičiavo, kad jeigu atmestume jau dabar miškais apsodintus plotus, miestus ir dirbamą žemę, dar liktų šiek tiek erdvės miškams – kiek mažiau nei milijardas hektarų. Bėda ta, kad mūsų planetos klimatas sparčiai keičiasi, todėl jau po kelių dešimtmečių šis apsodinimui miškais tinkamas plotas gali smarkiai susitraukti.

Miškų sodinimą kaip vieną iš priemonių, kurių rekomenduojama imtis siekiant temperatūros augimą iki 2050 metų apriboti ties 1,5 laipsnio aukščiau ilgamečio vidurkio, identifikavo ir Tarpvyriausybinės klimato kaitos tarybos sudaryta ataskaita. O pastarasis tyrimas konkretizuoja šios ataskaitos rekomendaciją. Apskaičiuoti, kiek reikia miškų, kad atsvertume išmetamų dujų kiekius, nėra sudėtinga. Kiek sudėtingiau – rasti  tinkamą plotą.

Ar tikrai Lietuvoje nėra žemės, kurios negalima būtų apsodinti mišku?