Sanitarinė miškų būklė

06.07.18

Valstybinė miškų tarnyba parengė miškų sanitarinės būklės apžvalgą. Viso per šių metų pirmą pusmetį vabzdžių, ligų sukėlėjų, žvėrių, abiotinių ir kitų veiksnių pažeidimų miškuose užregistruota 6134 ha plote ir tai yra apie 233 ha daugiau nei pernai tuo pačiu metu.

Sanitariniu požiūriu nepalankiausia padėtis 2018 metų antrajame pusmetyje numatoma lajų kenkėjų nugraužtuose, 2017 metų rudenį užmirkusiuose, ar nuo stichinės 2018 metų sausros nukentėjusiuose medynuose, želdiniuose/žėliniuose ar naujai įveistuose miško plotuose.

2018 metų birželio pabaigoje gaudyklėse buvo pakabintas vilioklis Ipsodor, skirtas antrai žievėgraužio tipografo generacijai sugaudyti. Liepos 17-19 dienomis vykdytos vabalų pakliuvusių į gaudykles apskaitos. Žievėgraužio tipografo skraidančių vabalų vidutiniškai sugauta 3 kartus daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Gausiausiai vabalų sugauta Kuršėnų regione (1471±321 vnt./gaudyklėje), šiek tiek mažiau – Raseiniuose (1309±339 vnt./gaudyklėje) ir Alytuje (1257±195 vnt./gaudyklėje).

Apie 1000 vabalų vidutiniškai vienoje gaudyklėje rasta Trakų ir Panevėžio regionuose pastatytose feromoninėse gaudyklėse. Menkiausia antra generacija kol kas fiksuojama Rokiškio, Ignalinos ir Dubravos eglynuose. Antros kenkėjo generacijos sugautų vabalų skaičius lyginant su pernai augo visur, kuri vykdyti stebėjimai, išskyrus Dubravoje, kur žievėgraužių skaičius išliko panašus.

Lyginant su pernai, labiausiai kinivarpų populiacija augo Panevėžio, Kuršėnų, Rietavo ir Raseinių regionuose.

2018 metų gegužės ir birželio mėnesių karšti ir sausi orai buvo labai palankūs žievėgraužiui tipografui daugintis.

Plačiau apie miškų sanitarinę būklę galima rasti čia: