Siūlo sodinti miškus

15.10.18

Nors 2015 m. Paryžiaus klimato kaitos susitarimu šalys pasižadėjo dėti pastangų, kad klimato atšilimas būdų gerokai mažesnis kaip 2 laipsniai Celsijaus, JT ataskaitoje skelbiama, kad šiuo metu pasaulis užtikrintai žingsniuoja link dar didesnio atšilimo – 3 laipsnių Celsijaus, aktualią temą „Verslo žiniose” nagrinėja žurnalistė Agnė Jašinskienė.

Jeigu neinicijuosime pokyčių, 1,5 laipsnio Celsijaus visuotinė temperatūra pakils 2030–2052 m. Palyginkime: pastarąjį kartą, kai visuotinė temperatūra už dabartinę buvo žemesnė 4 laipsniais, Žemę kaustė ledynmetis. Anot klimatologo Donato Valiuko, pagrindinė JT mokslininkų komisijos žinia – tų tikslų ir priemonių, dėl kurių 196 šalys susitarė Paryžiuje, nebepakanka. Anot mokslininkų, dar yra būdų, kaip pristabdyti katastrofą.

„Pigu nebus, bet tam, kad atšilimas būtų mažesnis, privalome kuo greičiau imtis precedento neturinčių priemonių. Turime drastiškai keisti energijos vartojimo, žemės kultivavimo procesus, požiūrį į miestų plėtrą ir transportą”, – ragina profesorius Jimas Skea, vienas IPCC vadovų.

Mokslininkai pateikia keturis scenarijus, kurie leistų išvengti klimato katastrofos. Visais atvejais siūloma kuo greičiau sodinti miškus, nedelsiant persėsti į elektra varomas transporto priemones ir imti kuo plačiau taikyti anglies dioksido surinkimo ir saugojimo technologijas. Vis dėlto verslo atstovai nėra tokie optimistai. Pavyzdžiui, Benas van Beur­denas, vienos didžiausių dujų gavybos bendrovių pasaulyje „Shell” vadovas, tikina, kad planas neperžengti 1,5 laipsnio Celsijaus ribos – techniškai įmanomas, bet praktiškai beveik neįgyvendinamas.

„Žmonės dažnai mano: šiek tiek daugiau saulės kolektorių, dar keletas vėjo jėgainių, ir bus gerai. Kad klimatas neperžengtų 1,5 laipsnio Celsijaus, neužtenka tiesiog labiau susiimti. Patikėkite, šiuo metu esame susiėmę tiek, kiek tik įmanoma, ir taip, kaip tik gebame sugalvoti. Mes siūlome masiškai sodinti miškus. Įsivaizduokite papildomą Brazilijos ploto atogrąžų miškų teritoriją, – „The Guardian” cituoja Nyderlandų korporacijos vadovą. – Tačiau verslas pats neinicijuos pokyčių, jei jo nereguliuos ir neskatins valstybės. Jau dabar sunku įsivaizduoti, kaip mes visi susivieniję dirbsime, kad klimatas neatšiltų 2 laipsniais Celsijaus. Ką jau kalbėti apie papildomą pusę laipsnio.”

Visą straipsnį galima rasti čia: