Miško plotai „Žaliajame kurse”

2021 11 29

Kaip žinia, lapkričio 17 d. Europos Komisija (EK) patvirtino naujus siūlymus, kuriais siekiama stabdyti miško ploto mažėjimą, diegti tvarų atliekų tvarkymą ir padaryti dirvą sveiką žmonėms, gamtai ir klimatui.

EK siūlo naują reglamentą, kuriuo būtų apribotas Europos Sąjungos (ES) miškų plotų mažėjimas. Tikimasi, jog pasiūlytos naujos taisyklės garantuotų, kad net ir prekės, kurias įsigyja, naudoja ir vartoja ES piliečiai vidaus ES rinkoje, neprisidėtų prie pasaulinio miškų plotų mažėjimo pasaulyje.

Reglamente konstatuojama, jog pagrindinis miško plotų mažėjimą lemiantis veiksnys yra žemės ūkio plėtra, susijusi su sojos, jautienos, palmių aliejaus, medienos, kavos ir kakavos prekių gamybos augimu.

Pabrėžiama, jog ES yra svarbi prekių, susijusių su miško plotų mažėjimu vartotoja, jai trūksta konkrečių ir veiksmingų priemonių, kurios sumažintų šio proceso įtaką. Todėl pagrindinis iniciatyvos tikslas – pažaboti miško ploto mažėjimą, kurį sukelia ES vartojimas ir gamyba.

Taip pat tikimasi, kad tai sumažins šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus ir pasaulinės biologinės įvairovės nykimą.

Kalbant apie miškų padėtį pačioje ES, ataskaitoje „Europos miškai 2020” teigiama, kad 1990–2020 metais miškų plotai Europoje padidėjo 9 %, biomasėje sukauptos anglies kiekis išaugo 50 %, o medienos pasiūla išaugo 40 %. Tačiau, remiantis Europos aplinkos agentūros 2020 m. aplinkos būklės ataskaita, matome, jog mažiau nei 5 % Europos miškų plotų yra laikomi nepaliestais.

Visą reglamentą „Pasiūlymas dėl prekių iš nemažėjančių miško plotų” galima rasti ir parsisiųsti iš čia: