Mitas #2. Prasti miškai

Ne vienas esame girdėję sakant: ”Va, tarybiniais laikais tai miškai kaip parkai buvo, o dabar kažkokios prastos kokybės medžiai auga, užšlamštinta visur, net praeiti sunku”.

Taib gali atrodyti dėl to, kad per pastaruosius kelis dešimtmečius gana stipriai pasikeitė miškininkavimo praktika. Stengiamasi veiklą miškuose vykdyti taip, kad jie kuo labiau būtų panašūs į natūralius.

Tačiau net ir natūraliai atrodantys miškai turi būti vertingi ir juose auginama geros kokybės mediena. Paprastai kasmet miškuose priauga nuo kelių iki keliolikos kubinių metrų medienos viename hektare, o per visą medynų auginimo laiką iki brandos amžiaus tokiame plote užauga iki kelių šimtų kubinių metrų. Kaip tik medynų našumas nurodo, gerai ar prastai auginamas miškas. Medynų našumas priklauso nuo daugelio veiksnių, tačiau daugiausia lemia žmogaus darbas, pavyzdžiui, kokybiškas medynų atkūrimas, ugdymas, apsauga nuo ligų ir kenkėjų.

Mūsų miškų specialistų darbas yra gerai vertinamas, o vidutinis Lietuvos medynų tūris — 237 m3/ha. Pagal šį rodiklį Lietuvos miškai yra devintoje vietoje Europoje ir keturioliktoje — visame pasaulyje. Našiausi pasaulyje — Naujosios Zelandijos miškai, kuriuose sukaupta daugiau kaip 430 m3/ha medienos. Europoje našiausi miškai auga Šveicarijoje (345 m3/ha). Lietuvos miškai daug našesni už Lenkijos, Estijos, Danijos, Latvijos, Baltarusijos, Suomijos, Švedijos miškus. Įdomu, kad daugelis didžiųjų šalių pagal miškų našumą stipriai atsilieka nuo mūsų. Štai JAV miškai pa­gal šį rodiklį yra 54 vietoje, Kanados — 78, Rusijos — 83, o Indijos ir Kinijos — atitinkamai 95 ir 103.