Pažeisti medynai mušė kainas

2020 10 05

“Wood Resources International” (WRI), tarptautinė miškų ūkio ir medienos pramonės konsultacinė kompanija, daugiau nei 30 metų skelbia metines, pusmetines ir ketvirtines pasaulio apvaliosios medienos rinkos apžvalgas, kurios apima rąstų, medienos plaušienos (celiuliozės) ir medžio skiedrų kainų stebėjimus.

Vabalo žievėgraužio tipografo epidemija Vokietijos giriose privedė prie rekordinių ypač prastos kokybės medienos pardavimų toje šalyje, taip sukeldama ir kainų nuopolį, konstatuojama naujausioje “WRI” apžvalgoje.

Prasidėjus antrajam šių metų ketvirčiui, rodės, dėl išaugusios medienos produkcijos paklausos post-pandeminiu laikotarpiu Vokietijos miškininkai galės džiaugtis atsigaunančiais ekonominiais rodikliais, nuotaikas pradėjo temdyti žinios apie pažeistų medynų apimtis. Rąstų kainos Vokietijoje vasarą buvo tokios, kuris vos padengė medienos ruošos ir gabenimo išlaidas. Manoma, kad antrą ketvirtį mediena atpigo apie 20%, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu.

Tai sąlygojo spygliuočių medienos rąstų eksporto iš Vokietijos augimą, kuris didėjo kaip niekad ženkliai per pastaruosius kelis dešimtmečius – nuo 2,1 mln. m3 per visus 2014 m. iki 7,4 mln. m3 per pirmą šių metų pusmetį.

Kinija tapo didžiausia vokiškų rąstų rinka, kuriai tenka beveik 50% visų eksportuotų rąstų šiemet. Spygliuočių medienos rąstų eksportas iš Vidurio Europos į Aziją yra nauja tendencija, dar 2017 m. už Europos ribų praktiškai nebuvo gabenamų vokiškų rąstų.