Rusija ketina riboti medienos eksportą

2021 02 22

Neseniai paskelbtame pranešime Rusijos Federacijos prezidentas p. V. Putinas įsakė savo vyriausybei griežtai kontroliuoti apvaliosios medienos ir menkaverčių miško produktų eksportą ir kovoti su nelegalia rąstų prekyba, praneša pramonės naujienų portalas news.cision.com. Jis taip pat paprašė iki 2022 m. sausio 1 d. visiškai uždrausti neperdirbtų arba nedaug perdirbtų spygliuočių ir kitą vertingą medieną išvežti iš Rusijos. Pagal šį nurodymą galima daryti išvadą, kad mažesnės vertės rąstams, pavyzdžiui, tradiciškai eksportuojamiems beržo rąstams į Suomiją būsimas eksporto draudimas nebūtų taikomas.

Tokių žingsnių imamasi siekiant paskatinti medienos perdirbimą šalies viduje, V. Putinas taip pat nori įgyvendinti vyriausybės subsidijuojamų paskolų programą investicijoms į medienos perdirbimo įrenginius, pirmiausia Sibire ir Tolimuosiuose Rytuose,  aukštesnės pridėtinės vertės produkciją nukreipdamas į augančias medienos rinkas Azijoje.

Jei bus įvestas rąstų draudimas, jis užbaigs ilgalaikį Rusijos, kaip vienos didžiausių pasaulyje spygliuočių medienos eksportuotojų, vaidmenį. Per daugelį dešimtmečių šalis eksportavo didelius medienos žaliavų kiekius, daugiausia miško produktų gamintojams Azijoje ir Europoje. Spygliuočių medienos rąstų eksporto apimtys dar 2006 m. siekė 37 mln. m3, tačiau kai 2008 m. buvo pradėti taikyti padidinti eksporto tarifai rąstams, eksporto apimtys drastiškai sumažėjo iki 8,5 m3 2019 m., praneša „Wood Resource Quarterly“. Pirmąjį pusmetį šių metų pusmetį pagrindinės eksporto rinkos buvo Kiniją (apie 75 proc.) ir Suomiją (apie 10 proc.) viso Rusijos medienos eksporto.