“Stogą raunanti” idėja

2020 07 06

Grupė Europos mokslininkų, vadovaujant profesoriui Tom Crowther iš Šveicarijos universiteto ETH Zürich, bene pirmą kartą paskaičiavo, kiek reikėtų pasodinti  medžių, kad galima būtų tinkamai atsakyti į klimato kaitos pasekmes ir ženkliai, dviem trečdaliais, jos poveikį sumažinti, rašo “The Guardian”.

Kaip žinia, medžių sodinimas yra vienas pigiausių ir didžiausią efektą sukeliančių būdų pašalinti CO2 iš atmosferos, nes augant medžiams, jie sugeria ir kaupia anglies dvideginio išmetimus, o šie skatina klimato atšilimą. Skaičiavimai rodo “stogą raunančius” rezultatus: atlikus analizę nustatyta, kad yra Žemėje yra 1,7 mlrd. ha žemės neapaugusios medžiais, kiekviename iš šių ha galėtų natūraliai augti  1,2 tūkst. vietinių medžių rūšių medžių. Šis plotas sudarytų apie 11 proc. visos Žemės ploto ir prilygtų JAV ir Kinijos šalių teritorijoms kartu sudėjus. Atogrąžų vietovėse medžiai galėtų padengti 100 proc., kitur – rečiau, optimaliai medžiais apaugęs plotas galėtų sudaryti pusę sausumos teritorijos ploto.

“Tegul pati gamta gydo klimato ir biologinės įvairovės krizes” – sako Tom Crowther. “Šis naujas kiekybinis vertinimas rodo, kad miško ploto didėjimas sodinant medžius nėra vienas vienintelis klimato kaitos sprendimų, tačiau jis yra neabejotinai geriausias pasirinkimas. Kas mane ypač pribloškė, tai medžių sodinimo efektyvumo mastas. Visiškai akivaizdu, jog jis yra galingesnis, nei visi kiti siūlomi klimato kaitos sprendimai, nes yra prieinamas praktiškai kiekvienam, jame gali dalyvauti kiekvienas iš mūsų“.

Kitas studijos dalyvis, mokslininkas Jean-François Bastin, sako, kad reikia skubiai imtis veiksmų: “Vyriausybės jau dabar turi įtraukti medžių sodinimo priemones į nacionalines miškų strategijas”.