Taksonomija teisingam aplinkos reguliavimui!

2021 05 03

Kaip žinia, šiuo metu Europos Parlamente svarstomi svarbūs aplinkos naudojimo apmokestinimo klausimai, parlamentarai turėtų priimti sprendimus dėl Europos Komisijos pasiūlymų taksonomijai. Gali būti, jog dėl per didelio kritikos strėlių kiekio bus nuspręsta atšaukti Komisijos parengtus tvarumo kriterijus, rašo internetinis dienraštis di.se.

Europos Komisijos vadinamųjų tvarių investicijų taksonomijos tvarumo kriterijai nėra tinkamai įvertinti, pastebi tvarumo ekspertas p. Carl Berglöf. Jei didžioji dalis Švedijos elektros energijos be iškastinio kuro išgaunam neatitinkant kriterijų, sunku suprasti, ką teks daryti su likusia elektros energijos dalimi. Taip investicinis kapitalas rizikuoja būti nukreiptas nuo dėmesio taško į atsinaujinančius resursus.

Primename, jog Taksonomijos reglamente, kuris buvo Europos Komisijos pristatytas visuomenei balandžio 21 d., pateiktos rekomendacijas, pagal kurias galima būtų nustatyti, kurios investicijos turėtų būti laikomos tvariomis. Skelbiama, jog tai padėtų prisidėti prie Europos Sąjungos tikslo iki 2050 m. padaryti Europos kontinento ekonomiką neutralia klimatui. Pagrindinis tikslas yra pritraukti investicinį kapitalą į neišvengiamą klimato kaitą, su kuria susiduriame, taip, kad mažinti jo poveikį.

Tačiau praėjusią savaitę pateikti dokumentai rodo, kad Europos Komisija nesugebėjo sukurti tvarumo kriterijų, kurie galėtų prisidėti prie veiksmingos klimato kaitos. Vietoj to, mes gauname papildomą aplinkosaugos reglamentą, kuris iš esmės nustato dvigubą aplinkosaugos darbų apmokestinimą. Tvarumo kriterijai yra tokie migloti ir sunkiai taikomi, kad vien dėl šios priežasties valstybės narės ir Europos Parlamentas juos turėtų atmesti. Dėl nesuprantamai aprašytų daugybės kriterijų, kurie dažnai viršija nacionalinių teisės aktų reikalavimus, taksonomijos laikymasis taps tikru vertinimo sportu. Nukrypimai nuo esamų aplinkosaugos reikalavimų, pakirs esamų teisės aktų teisėtumą, o tai apsunkins taksonomijos naudojimą praktikoje.

Tiek hidroenergija, tiek bioenergija gauna dvigubą aplinkos reguliavimą pagal taksonomiją, todėl investicijos į šio  tipo energijos gamybą taps dar brangesnės. Taikant siūlomus taksonomijos kriterijus, tikėtina, kad daugelis vandens ir biokurą naudojančių elektrinių nebus klasifikuojami kaip tvarūs, o tai ypač nuvilia, turint omenyje tai, kad niekas kitas, bet pati pramonė finansuoja prisitaikymą prie aplinkos.