Mediena brango penktadaliu

2021 08 16

“Wood Resources International” (WRI), tarptautinė miškų ūkio ir medienos pramonės konsultacinė kompanija, daugiau nei 30 metų skelbia metines, pusmetines ir ketvirtines pasaulio apvaliosios medienos rinkos apžvalgas, kurios apima rąstų, medienos plaušienos (celiuliozės) ir medžio skiedrų kainų stebėjimus.

Remiantis naujausia “WRI” “Global Sawlog Prices Index” (GSPI) apžvalga, konstatuojama, kad apvaliosios medienos kainos per pastaruosius metus, o tiksliau  – tris pastaruosius ketvirčius, didėjo bent penktadaliu, (tai indikuoja ir Privačių miškų savininkų asociacijos teikiami duomenys – pmsa.lt).

Pasaulinis kainų indeksas (GSPI) pakilęs laikosi stabiliai, pasiekęs trijų metų aukštumas ir esantis viename aukštesnių taškų per paskutinius 25 metus. To priežastimi nurodoma išaugusi ir toliau auganti apvaliosios medienos paklausa Vakarų Europoje ir Azijoje, o taip pat nuvertėjęs Jungtinių Amerikos Valstijų dolerio kursas.

Medienos sortimentų kainų pokyčiai rodo, jog rąstų kainos labiausiai augo Šiaurės Europos regione (iki trečdalio, pasiekdamos   vidutinę 81 eur/m3 kainą už medienos sortimentus Estijoje), mažiausiai augo – Pietų Amerikos rinkose (iki kelių procentų).

Primename, kad dar prieš dvejus metus Europos miškų valdytojai patyrė kelis metus trukusią medienos pigimo tendenciją, kuomet Europos apvaliosios medienos produktų kainų indeksas (ESPI), palyginti su 2015 metų kainomis buvo kritęs 40% dėl mažėjančios pjautinės medienos paklausos Senajame žemyne, kiek dėl rinkas užplūdusios pasiūlos dėl gausiai audrų išverstų miškų ir kenkėjų vabalų užkėstos medienos šalinimo Vidurio Europos miškuose.

Pažeistus miškus sutvarkius, stiebtis į viršų pradėjo ir medienos kainos.