Aktualu

Ąžuolynų sanitarinei būklei 2024 metais daugiausiai įtakos turėjo vėjas

2024-11-06

2024 metais ąžuolynų sanitarinės būklės tendencijos išlieka tokios pačios – sveikų ir apsilpusių ąžuolų skaičius yra gana stabilus. Džiūstančių ir nusilpusių medžių dalis paskutinius ketverius metus taip pat yra pakankamai stabili. Užfiksuota 14 šviežiai nulaužtų ar išverstų ąžuolų iš 451 stebimų. Taigi, galima konstatuoti, jog ąžuolų džiūvimo priežastis buvo vėjas.

2024 metais Valstybinės miškų tarnybos specialistai tęsė kasmetinį ąžuolynų sanitarinės būklės vertinimą pastoviuose stebėjimo objektuose Radviliškio, Panevėžio bei Ukmergės regionuose. Stebėsena vykdoma nuo 2004 metų. Objektuose pagal medžių lajų defoliacijos lygį nustatoma ąžuolų sanitarinės būklės kategorija: sveiki medžiai priskirti pirmai kategorijai, apsilpę – antrai, nusilpę – trečiai, džiūstantys – ketvirtai, švieži sausuoliai – penktai, seni sausuoliai – šeštai.

2005 metais buvo fiksuotas ryškus ąžuolynų sanitarinės būklės blogėjimas, kuomet švieži sausuoliai stebėsenos objektuose sudarė beveik 22 % medžių. Nuo 2007 metų jau stebimas ąžuolų būklės gerėjimas. Stipriausių ąžuolų būklė vis gerėjo.

2024 metais ąžuolynų sanitarinės būklės tendencijos išliko tokios pačios – 1 ir 2 kategorijų ąžuolų skaičius buvo gana stabilus. Džiūstančių ir nusilpusių medžių dalis stebėsenos objektuose paskutinius ketverius metus taip pat yra gan stabili (1 pav.). 2024 metais užfiksuota 14 šviežiai nulaužtų ar išverstų ąžuolų iš 451 stebimų. Taigi ąžuolų džiūvimo priežastis buvo vėjas.

Azuolu_bukle_2024.jpg

1 pav. Ąžuolų pasiskirstymas pagal sanitarinę būklę 2004-2024 metais

Sveikiausi ąžuolynai įvertinti Ukmergės regione (48 %), mažiausiai sveikų ąžuolų – Panevėžyje (6 %, 2 pav.). Radviliškio ir Panevėžio regionuose fiksuotas didžiausias nudžiūvusių ąžuolų procentas – po 49 %, o mažiausiai medžių per stebėjimo laikotarpį nudžiūvo Ukmergėje – 28 %.

Azuolu_bukle_2024_kategorijos.jpg

2 pav. Ąžuolų pasiskirstymas pagal sanitarinę būklę atskiruose regioniniuose padaliniuose.

2025 metais ąžuolynų sanitarinės būklės blogėjimo nelaukiama, nes jau eilę metų stebimų medžių būklė yra pakankamai stabili. Visų stebimų ąžuolų vidutinis kategorijos balas yra 3,52 (žemesnis balas rodo sveikesnį medyną: 1 – sveikas medynas, 6 – žuvęs) ir yra 6 šimtosiomis mažesnis nei 2023 metais.

Žaliuojančių ąžuolų (I-IV kategorijos) vidutinis balas yra 1,77, t. y. vyrauja II sveikatingumo kategorijos medžiai, o stebimų žaliuojančių ąžuolų būklės pagerėjo 5 šimtosiomis dalimis (1,82 – 2023 m.). Po 2004–2006 metų masinių ąžuolų džiūvimų, įvyko medžių diferenciacija ir per pastaruosius 18 metų masinis ąžuolų džiūvimas nefiksuotas.

Sveikiname su Šv. Huberto diena!

2024-11-03

Sveikiname visus medžiotojus ir jiems prijaučiančius su Šv. Huberto diena!

Šią simbolinę medžiotojų globėjo dieną linkime ir toliau principingai laikytis vieno iš svarbiausių medžioklės devizų ir bendravimo su gamta principų: kas negloboja, tas nemedžioja.

Taiklių ir teisingų šūvių, bei įspūdingų laimikių! 

Kokius dokumentus reikia turėti norint gauti Leidimą kirsti mišką privataus miško savininkui?

2024-10-24

Norint gauti leidimą kirsti mišką reikia užpildyti ALIS Paraišką/Prašymą.;

Jeigu dokumentus teikia ne pats savininkas, turi pridėti notaro patvirtintą miško savininko įgaliojimą arba rašytinę sutartį;

Jei miškas disponuojamas bendros nuosavybės teise – raštiškas visų bendraturčių sutikimas;

Hipotekos sutarties (lakšto) kopija, jei žemės sklypui įregistruota hipoteka;

Biržės atrėžimo ir įvertinimo dokumentai.

Jei reikia:

a) galiojantis vidinės miškotvarkos projektas;

b) miško sanitarinės būklės įvertinimo aktas;

c) detalieji planai, kurių sprendiniai numato miško žemės pavertimą kitomis naudmenomis;

d) Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatyme numatytos procedūros dokumentus, kuriais eksploatuojamose naudingųjų iškasenų karjeruose, kitos pagrindinės paskirties žemės sklypuose, nepatenkančiuose į valstybinės reikšmės miškų plotus, leistina naudingųjų iškasenų gavyba;

e) techninius pastatų statybos, rekonstrukcijos ar remonto projektus;

f) miško želdinimo ir žėlimo projektą.

Fiziniai ir juridiniai asmenys ar kitos organizacijos, kertantys privatų mišką, privalo turėti darbo vietoje leidimą kirsti mišką (kopiją), jeigu tiems kirtimams vykdyti tokie leidimai privalomi.

Kaip gauti Valstybinės miškų tarnybos sprendimą dėl medžių savaiminukų inventorizacijos duomenų patvirtinimo

2024-09-19

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo rugsėjo 17 d. pakvietė žemės savininkus (fizinius asmenis), turinčius žemės sklypų, kuriuose auga medžių savaiminukai, teikti paraiškas ir gauti paramą šiems medžiams išsaugoti bei įtraukti į miško žemės apskaitą.

Teikiant paraišką, su kitais nustatytais dokumentais turi būti pateiktas ir Valstybinės miškų tarnybos (toliau – Tarnyba) sprendimas dėl medžių savaiminukų inventorizacijos. Šiuo sprendimu Tarnyba patvirtina atliktos medžių savaiminukų (miškų) inventorizacijos duomenis, prieš tai juos patikrinusi ir juos suderinusi su atsakingomis institucijomis.

Sprendimas dėl ne miško žemės, apaugusios medžių savaiminukais, kurių vidutinis amžius – 20 ar daugiau metų, yra priimamas per 10 darbo dienų, vadovaujantis Miškų inventorizacijos arba jos patikslinimo metu nustatytų duomenų patvirtinimo aprašu. Sprendimas dėl ne miško žemės, apaugusios medžių savaiminukais, kurių vidutinis amžius mažesnis kaip 20 metų, yra priimamas per 20 darbo dienų, suderinus saviminukų įtraukimą į miško žemės apskaitą Medžių savaiminukais apaugusios ne miško žemės inventorizacijos ir įtraukimo į miško žemės apskaitą tvarkos aprašo nustatyta tvarka.

Tvirtinimui pateikti medžių savaiminukų inventorizacijos duomenys turi atitikti Miškotvarkos darbų vykdymo instrukcijoje nustatytus reikalavimus.

Medžių savaiminukų inventorizacija atliekama tik ne miško žemės plotams (plotai neįregistruoti Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastre kaip miškas). Šią informaciją galima pasitikslinti Tarnybos internetinėje prieigoje M-GIS arba geoportal.lt.

Medžių savaiminukų inventorizacijos duomenis tvirtinti gali pateikti žemės sklypų savininkai ar jiems paslaugas teikiantys vidinės miškotvarkos projektų rengėjai, atitinkantys Vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisyklių reikalavimus. Tarnybai turi būti pateikiami šie dokumentai ir duomenys:

  1. prašymas Tarnybai patvirtinti medžių savaiminukų inventorizacijos duomenis;
  2. prašymas Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastro tvarkytojui (Valstybės įmonei Registrų centrui) įregistruoti patvirtintus medžių savaiminukų inventorizacijos duomenis (prašymo forma);
  3. miško savininko prašymas dėl medžių savaiminukų inventorizacijos atlikimo vidinės miškotvarkos projekto rengėjui;
  4. geografiniai ir aprašomieji miškų inventorizacijos duomenys (skaitmeniniai – formatas „pdf“, „shp“ arba „dwg“), atitinkantys Miškotvarkos darbų vykdymo instrukcijos ir Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastro tvarkytojo nustatytus reikalavimus;
  5. žemės nuosavybę ar valdymo teisę įrodantys dokumentai (Nekilnojamojo turto registro išrašas, žemės sklypo planas).

Tais atvejais, kai žemės savininkas turi Tarnybos pranešimą apie valstybinės sklypinės inventorizacijos metu inventorizuotus medžių savaiminukų (amžius iki 20 metų) plotus ir šie plotai nėra įregistruoti Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastre kaip miškas, teikiami tik žemės savininko prašymai Tarnybai ir VĮ Registrų centrui nepridedant inventorizacijos duomenų.

Atkreiptinas dėmesys, kad, vadovaujantis Miškų inventorizacijos arba jos patikslinimo metu nustatytų duomenų patvirtinimo tvarkos aprašo 8 punktu, visi aukščiau nurodyti prašymai turi būti pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu.

Tik Tarnybos patvirtinti medžių savaiminukų (miškų) inventorizacijos duomenys galės būti registruojami Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastre, kurio tvarkytojas yra Valstybės įmonė Registrų centras.

Tarnyba, priėmusi sprendimą patvirtinti miškų inventorizacijos arba jos patikslinimo metu nustatytus duomenis, jį kartu su duomenimis ir dokumentais, nurodytais šio straipsnio 2 – 5 punktuose, perduos Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastro tvarkytojui Valstybės įmonei Registrų centrui.

Susisiekite, rašykite mums!

Tapkite asociacijos nariu!

Atnaujinkite narystę!

Praneškite apie pažeidimą!