VOX POPULI

Baudos sumažins neteisėtus kirtimus?

Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį šalies miškuose neteisėtų kirtimų atvejų sumažėjo daugiau kaip penkis kartus. Jeigu 2003 m. jų nustatyta 1751, tai 2012 m. – 319. Mažėja ir neteisėtai iškirstos medienos kiekiai. Per dešimtmetį jie sumažėjo daugiau kaip šešis kartus: 2003 m. buvo iškirsta 43,3 tūkst. kubinių metrų, o 2012 m. – 6,4 tūkst. kubinių metrų.

LR aplinkos ministras V.Mazuronis savo kovo mėnesio įsakymu dešimteriopai padidino kirtimais gamtai padarytos žalos atlyginimo įkainius. Nuo šiol tokia žala bus apskaičiuojama pagal ministro patvirtintą naują Fizinių ir juridinių asmenų neteisėta veika miškuose padarytos žalos aplinkai atlyginimo dydžio apskaičiavimo metodiką. Žala apskaičiuojama įkainį dauginant iš atitinkamo koeficiento. Pavyzdžiui, už neteisėtai nukirstus ar kitaip sunaikintus arba sužalotus medžius pusamžiuose medynuose nustatytas koeficientas 1,5. Tad minėtuoju atveju už 1 kubinį metrą neteisėtai iškirstų medynų reikės atlyginti 600 (400×1,5) litų gamtai padarytą žalą. Iškirtęs apie 30 kubinių metrų tokių medynų – tiek telpa į sunkvežimį su priekaba – pažeidėjas turės atlyginti 18 tūkst. litų žalą.

Šiais metais padidinti neteisėtais kirtimais aplinkai padarytos žalos atlyginimo įkainiai, miško kontrolės pareigūnams suteiktos inspektorių teisės, kad jie galėtų stabdyti medieną vežantį autotransportą ir tikrinti dokumentus bei numatyti privalomą dokumentaciją net ir mažam vežamam medienos kiekiui. Šias priemones įvedęs LR aplinkos tikisi sumažinti neteisėtus kirtimus miškuose.

Dalis visuomenės į tokias priemones žiūri gana skeptiškai ir mano, kad turėtų būti skirtingos baudos už pažeidimus – ar pažeidimas padarytas privataus miško savininko ar savininkės savo valdoje, ar tai yra svetimo turto gadinimas ar vagystės, nekalbant apie valstybinių miškininkų padarytus pažeidimus valstybiniuose miškuose. Dargi, pasaulinė praktika byloja, kad skubotas mechaninis baudų didinimas už pažeidimus miškų ūkio veikloje gali padidina korupcijos mastus miškų ūkio inspektorių tarpe.

Todėl šį kartą Jūsų klausiame – ar manote, kad baudos sumažins neteisėtus kirtimus šalies privačiuose ir valstybiniuose miškuose?

TAVO NUOMONĖ SVARBI

[poll id="10"]
[poll id="10" type="result"]

KITOS TEMOS

Susisiekite, rašykite mums!

Tapkite asociacijos nariu!

Atnaujinkite narystę!

Praneškite apie pažeidimą!